Posted in

Pewna podróż bardzo domagała się opowiedzenia: 900 km pieszo – trasa Camino Frances. Z Saint-Jean Pier du Port / Roncesvalles we Francji, po Fenistere na zachodnim wybrzeżu Hiszpanii. 17 stycznia odbyło się spotkanie o magicznej drodze Camino, o trudach podróży i osobistych zmaganiach 2 kobiet, które postanowiły pokonać ta trasę. Opowiadały dlaczego Camino uczy pokory, nadaje dystansu i zmienia ludzkie życia.
Kilka cytatów ze spotkania:

“Camino prowadzi przez całą Hiszpanię, idąc ta trasą pokonujesz 3 pasma górskie i pogórza, górskie strumienie i rzeki, dziesiątki mostów, idziesz ścieżkami, drogami i szosami. Pokonujesz pełną winnic krainę La Roya, płaskowyż Meseta, deszczową Galicję, pola, łąki, miasta, miasteczka i i góry…

Każdy przechodzi tą drogę jak chce, albo jak mu wyjdzie. Jedni idą na spontana, inni planują każdy dzień, jedni chcą się zakochać, inni tworzą duże grupy by czuć się częścią większej całości, są też samotnicy i challenger-rzy. Jedni są radośni inni narzekają na ból i niewygody, są tacy którzy patrzą w przyszłość a inni tona w przeszłości. NIE MA ZŁEGO CAMINO – każdy sposób jest dobry! TO TWOJE CAMINO = TO TWOJE ŻYCIE!

Droga wypełniona jest ludźmi, różne często zaskakujące mnie narodowości, kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy od 17 do 70 roku życia, bogaci i biedni. Na Camino wszyscy są równi, mają różną motywację, ale wspólny cel i te same trudy podróży.

Camino jest jakby odrębnym tworem w Hiszpanii i choć słyszymy jezyk hiszpański to częściej mówi się, że jesteśmy w kraju basków. Pielgrzymi są traktowani lepiej niż dobrze, a miejscowi są przyjaźni i lubią rozmawiać. Warto znać hiszpański aby móc być bliżej miejsc, przez które przechodzimy.”

Spotkanie poprowadzone było w duecie Aga & Doris, które opowiadały na przemiennie jak postawić pierwszy i ostatni krok na drodze do Santiago. Dorota przeszła Camino latem 2013, Agnieszka pokonała ta trasę rok później – latem w 2014. Prezentacja składała się z filmów Agnieszki i zdjęć Doroty i opowieści trochę razem, a trochę jednej przez drugą 😉 Jeśli chcesz zakosztować smaczku Camino – zajawkę tej trasy możesz obejrzeć tu:https://www.youtube.com/watch?v=X-8l6_ONZNw