Posted in

Szczegóły wydarzenia
Data:

7 kwietnia

Godzina:

07:00 pm

Aktualne informacje:
Strona wydarzenia
Lokalizacja wydarzenia

Klubokawiarnia Tam i z Powrotem

71 Ulica Antoniego Edwarda Odyńca

Mokotów, Poland, 02-644

Po Himalajach wędruję regularnie od 20 lat. Przed pandemią pod Everestem bywałem przynajmniej raz w roku od 2014. Efektem zebranych doświadczeń jest mój przewodnik trekkingowy po Rejonie Everestu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Sklepu Podróżnika.

Opowiem o głównym szlaku wiodącym do bazy Everest Base Camp, który jest marzeniem wielu miłośników gór. Będzie też o miejscach mniej oczywistych, a moim zdaniem nie mniej cennych i zachwycających. Pokażę zdjęcia z bazy pod przepiękną Ama Dablam, klasyczne widoki ze szczytu Kala Patthar oraz z Chukhung Ri, z którego Południową Ścianę Lhotse widać na wyciągnięcie ręki; powiem jak do tych miejsc dotrzeć. Opowiem o malowniczych jeziorach Gokyo, o Szerpach, klasztorach, trochę o buddyzmie, o podejściu pieszo klasycznym szlakiem z Jiri i wreszcie o najpiękniejszym szlaku w Khumbu, wiodącym przez trzy wysokie, dość trudne i rewelacyjne widokowo przełęcze.

Radek Kucharski podczas studiów geograficznych uważał, że mają one sens tylko wtedy, gdy towarzyszą im podróże i samodzielne poznawanie świata. W 2000 roku ta myśl zawiodła go lądową drogą pod Annapurnę. Celem drugiej, rocznej wyprawy rozpoczętej cztery lata później, było poznawanie kultury tybetańskiej oraz Tybetańczyków żyjących w Indiach. Wtedy po raz pierwszy trafił do Ladakhu. Wędrując tam samotnie, postanowił wrócić po kilku latach, by zebrać materiał na przewodnik. Pięć miesięcy spędzonych głównie na wędrowaniu w 2009 roku i kilka miesięcy pracy przed komputerem zaowocowało przewodnikiem „Trekking in Ladakh” opublikowanym przez brytyjskie wydawnictwo Cicerone Press. Radek porzucił pracę w IT i zawodowo związał się z turystyką. Od 2010 r. pracuje jako lider wycieczek i wypraw – przede wszystkim trekkingowych – w rejony, które dobrze zna. Jesienią 2018 r. ukazał się jego drugi przewodnik – „Everest: A trekker’s guide”, a od niedawna dostępna jest jego polska edycja: „Everest. Przewodnik trekkingowy”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Sklepu Podróżnika (https://podroznik.com.pl/nasze-ksiazki/everest/).

www.radekkucharski.com

Podczas spotkania będzie można kupić przewodniki.