Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Kaplą, dziennikarzem, autorem książki “Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem”.
Gruzja jest stworzona dla podróżników i dla turystów. Jest bliska. Łatwo dotrzeć tam samolotem w ledwie kilka godzin i nie trzeba obawiać się ani jet lagu, ani szoku kulturowego, ani żadnych niebezpieczeństw. Ale zarazem Gruzja jest odległa bo wyrosła na innych mitach niż nasze własne a ich religia, choć chrześcijańska, pełna jest cudów i świątyń zupełnie odmiennych od zachodnioeuropejskich. Zdaje się nam egzotyczna i odległa.
Gruzja jest mała. Można ją przejechać samochodem z końca do końca w ciągu jednego dnia. Ale zarazem jest wielka, bo w kaukaskich dolinach drogi są wąskie, często jedynie szutrowe i pokonanie niewielkich nawet odległości jest często prawdziwą wyprawą. Jest oswojona. Ale z drugiej strony jest dzika. W dolinach ludzie zbierają się wokół świętych miejsc, starszych niż chrześcijaństwo. Ma skwarne, spalone słońcem wybrzeże z kamienistymi plażami i eleganckie promenady pełne wszystkiego czego może potrzebować turysta. Ale w zaułkach starego miasta nawet Batumi potrafi zaskoczyć przybysza dziewiętnastowiecznym klimatem zagraconych podwórek i melancholią cieni, które krążą wokół meczetu.
Gruzja jest na granicy Europy i Azji, racjonalizmu zachodu i wschodniego mistycyzmu, gór i stepu, rozrywki i przygody jest wciąż nieodgadniętą tajemnicą.
Podczas spotkania odbędzie się pokaz zdjęć z podróży autora.
Grzegorz Kapla – lubi dalekie porty, wspinaczkę, malowanie kominów, wiersze i bieganie. Był korespondentem Gazety, prowadził lokalny tygodnik, pracował w radzie nadzorczej firmy ciepłowniczej i uprawiał lokalną politykę. Rzucił wszystko by pojechać dookoła świata i publikować reportaże. Najczęściej w kobiecych magazynach. Był redaktorem magazyny Malemen, jeśli nie jest akurat na jakiejś wyprawie, pracuje jako autor wywiadów z gwiazdami kina i estrady. Dwukrotnie przejechał Rajd Dakar jako reporter. Wydał zbiór reportaży o kobietach z gór Kaczawskich, z Andrzejem Świetlikiem książkę o polskiej prowincji, z Tomaszem Tomaszewskim dzieło o tym, co trwałe w góralskiej kulturze.
No i kilka innych książek.