Posted in

Szczegóły wydarzenia
Data:

8 czerwca

Godzina:

07:00 pm

Aktualne informacje:
Strona wydarzenia
Lokalizacja wydarzenia

Klubokawiarnia Tam i z Powrotem

71 Ulica Antoniego Edwarda Odyńca

Mokotów, Poland, 02-644

Obraz mówi więcej niż 1000 słów, a filmy mogą być nie tylko rozrywką, ale i pomostem między kulturami – to motto przyświeca projektowi Filmy w plecaku, który z filmami z portugalskojęzycznych krajów Afryki krąży tam i z powrotem między Polską i Wyspami Zielonego Przylądka. Już 8 czerwca wyląduje w Klubokawiarni Tam i z Powrotem! Tym razem inicjatorka projektu, Emilia Wojciechowska, która na co dzień mieszka na Wyspach Zielonego Przylądka przywiezie dwie, nigdy jeszcze nie pokazywane w Polsce kabowerdeńskie produkcje – dokument “Ziarenka piasku” i fabułę “Anioł”. A po seansie nie zabraknie opowieści i świeżych ploteczek z Wysp Zielonego Przylądka!

“Ziarenka piasku”, reż. Gabriele Manrique i Jordie Montevecchi, Cabo Verde, dokument, 57 min, film w języku portugalskim i kreolskim z polskimi napisami

POLSKA PREMIERA

Jose wraca do domu na Wyspach Zielonego Przylądka, gdzie zastaje swoją społeczność odmienioną. Plaża, na której po raz pierwszy grał w piłkę, zniknęła, została pozbawiona piasku i pozostały na niej tylko kamienie i otoczaki. Ci, którzy wcześniej zarabiali na życie łowieniem ryb, teraz sprzedają piasek, aby przeżyć. Tam, gdzie kiedyś było wystarczająco dużo ryb, aby zapewnić dochód rodzinom rybackim, teraz każdy dzień jest walką o to, aby znaleźć pożywienie. Tak stan rzeczy dotyczy całego archipelagu: Unijne statki wracają do domu z rybami z Wysp Zielonego Przylądka. Połowy europejskich łodzi mają daleko idące i poważne konsekwencje, dlaczego więc nikt tego nie kwestionuje? „Ziarenka piasku” to film o tym, co się dzieje, gdy ludzie zaczynają zadawać proste pytanie: dlaczego?

“Anioł”, reż. Helder Doca, Cabo Verde, fabuła, 22 min, film w języku kreolskim z polskimi napisami

POLSKA PREMIERA

Anjo (Anioł) mieszka w Mindelo i ze względu na swoje zajęcie i styl życia jest ofiarą uprzedzeń społeczeństwa. W filmie występują jedne z najważniejszych postaci współczesnej sceny aktorskiej na Wyspach Zielonego przylądka, a ścieżkę dźwiękową skomponował wybitny muzyk Vasco Martins – założyciel festiwalu Baia das Gatas.